Chałupy

Chałupy

Chałupy to dawna osada rybacka zwana kiedyś Budziszewem oraz Ceynową (od popularnych nazwisk rybaków tu zamieszkujących). Pierwsza wzmianka o Budziszewie pojawiła się 1678 r., o Ceynowie w 1772 r. Nazwa Chałupy stała się oficjalną nazwą wsi w 1920 r., chociaż nazwa Ceynowa utrzymywała się jeszcze do 1928 roku. Miejscowość ta słynie z głębokich tradycji rybackich. Już od ponad 25 lat pod koniec lipca odbywa się wielki festyn pod nazwą "Kaszëbszczie bôt pod żôglame" (Kaszubski łodzie pod żaglami), w czasie którego podziwiać można regaty starych łodzi, tzw. pomaranek, łodzi wiosłowych, żaglowych i pychowych, zapoznać się ze starym rzemiosłem rybackim oraz skosztować specjałów kuchni kaszubskiej.

Jakie atrakcje można zobaczyć w Chałupach?

PLAŻA 

Czysta, szeroka i spokojna plaża od dawna przyciągała rzesze turystów. Obecnie miejscowość zmieniła trochę swój charakter, stając się mekką dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Ciche i spokojne wody Zatoki Puckiej oraz morza stwarzają doskonałe warunki miłośnikom deski z żaglem - zarówno początkującym, jak i tym, którzy uprawiają ten sport od dawna.

PORT RYBACKI

Port rybacki to port, który zachwyca swoim urokiem. Port ułatwia cumowanie niewielkich łodzi rybackich, statków. Istnieje również wypożyczalnia tradycyjnych drewnianych łodzi żaglowych, wiosłowych i motorowych, a także rowerów wodnych. Można również skorzystać z oferty wycieczkowej po zatoce oraz możliwości wędkowania na łodzi. 

PLAŻA NUDYSTÓW

Plaża nudystów to jedna z najbardziej popularnych atrakcji Chałup. Powstała już w 1960 roku. Wtedy plaża była zapełniona ludźmi z całej Polski, którzy walczyli o ruch naturystyczny. Dziś ulokowana jest jedynie od strony można, zajmuje zaledwie 1 kilometr, a na jej piasku wypoczywa niewiele osób. Jednak nadal pełni swoją funkcję. 


Za zmiany w powyższych danych redakcja www.wladyslawowo.info.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00