Władysławowo

Nadmorskie, ponad 10-tysięczne miasto w powiecie puckim. Jest to jedno z najlepiej położonych miast nad naszym morzem. Usadowione u nasady półwyspu helskiego, nad pełnym morzem, posiada wybitnie morski klimat. Piękne, szerokie, piaszczyste i bardzo nasłonecznione plaże oraz powietrze bogate w jod, są atutami, które skazały Władysławowo na sukces.

Pierwsze wzmianki o osadach zaliczanych dzisiaj do Władysławowa, pojawiły się XIII wieku. Przez wiele lat były to niewielkie kaszubskie wioski, jednak wizyta gen. Hallera w 1920 roku, wszystko zmieniła. Oficerowie generała kupują działki budowlane na terenie dzisiejszego Władysławowa, a wkrótce on sam ma tam swój domek.

Modne staje się spędzanie wakacji nad morzem w towarzystwie generała. Osada z czasem staje się Hallerowem. Przed II wojną światową powstaje wielki port rybacki, nazywany na cześć króla Władysława IV. - Władysławowem.

Po połączeniu kilku wiosek powstaje w 1963 roku, organizm miejski - Władysławowo. Na terenie miasta i okolicy mieszkają Kaszubi posiadający od 2004 roku, własne kaszubskojęzyczne Radio Kaszëbë.

Dodaj opinię
Władysławowo adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Władysławowo, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Władysławowo.
  • 84-120 Władysławowo
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Władysławowo opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij