Jastarnia

Miasto i gmina w województwie pomorskim i powiecie puckim. W 2007 roku, to pięknie położone na Półwyspie Helskim miasto, było zamieszkane przez 2763 osoby.

Pierwsza wzmianka o osadzie w miejscu dzisiejszej Jastarni, pochodzi z 1378 roku. Był to dokument wydany przez komturów krzyżackich, w którym wymieniono miejscowość Osternäs, będącą najprawdopodobniej późniejszą Jastarnią. Była to niemal zawsze biedna wieś rybacka.

W pierwszych latach XX wieku, nastąpił rozwój osady jako kąpieliska, a największy "boom" inwestycyjny rozpoczął się w latach 20 i 30 XX wieku. Powstała w tym czasie linia kolejowa (1922), port rybacki (1930), nowy kościół (1932) i pierwszy dom zdrojowy (1939).

Przededniu II wojny światowej rozpoczęto budowę Ośrodka Oporu "Jastarnia". Inwestycja nie została ukończona, a poprzez zdetonowanie torped na lądzie w okolicy Kuźnicy, przerwano bezpośredni dostęp do Jastarni. W wyniku ogólnego przebiegu wojny, cały półwysep skapitulował 2 października 1939 roku. W czasie wojny Niemcy rozbudowali i obsadzili ponownie okoliczne fortyfikacje trwając tam do 10 maja 1945 roku.

Od 1973 roku Jastarnia posiada prawa miejskie, będąc jednocześnie jedną z najbardziej obleganych w okresie letnim miejscowości w Polsce. Przy 2763 mieszkańcach, przebywa dziennie w tym kąpielisku, nawet 25 000 osób. Niewątpliwie warto w Jastarni wypoczywać.

Dodaj opinię
Jastarnia adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jastarnia, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jastarnia.
  • 84-140 Jastarnia
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jastarnia opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij