Chłapowo

Do niedawna samodzielna wieś, a obecnie dzielnica Władysławowa z ponad 1 tyś. stałych mieszkańców. Położenie na wysokim nadmorskim klifie, przy Wąwozie Chłapowskim i w sąsiedztwie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego jest gwarancją atrakcyjności Chłapowa.

Pierwsze wzmianki o miejscowości na terenie Chłapowa, noszącej wówczas nazwę Klappow, pochodzą z 1359 roku. Z XVII wieku znana jest już nazwa Chłapowo.

Większy rozwój miejscowości nastąpił w końcu XVIII wieku i z tego okresu pochodzą chałupy kryte strzechą oraz murowana zabytkowa kapliczka. W poł. XIX wieku powstała kopalnia węgla brunatnego, jednak szybko się okazało, że jedyny słuszny kierunek rozwoju miejscowości to funkcja letniskowa. W okresie międzywojennym, była to bardzo popularna, szczególnie wśród mieszkańców Warszawy miejscowość letniego wypoczynku.

Po przyłączeniu do Władysławowa, Chłapowo straciło trochę na znaczeniu, w wyniku dużej konkurencyjności sąsiednich kąpielisk. Dzisiaj jest to niewielkie letnisko, w którym zachował się klimat dawnej wsi rybackiej.

Dodaj opinię
Chłapowo adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Chłapowo, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Chłapowo.
  • 84-120 Chłapowo
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Chłapowo opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij