Słów kilka o władysławowskich kąpieliskach

Kąpiele słoneczne oraz morskie - to jest to, co przynosi najwięcej radości i energii w trakcie wczasów nad morzem. I nasz polski Bałtyk, mimo całej gamy niekoniecznie mile widzianych przez urlopowiczów cech, nie jest w tej materii żadnym wyjątkiem. A warunki naturalne oraz wysoki poziom organizacji we Władysławowie sprawiają, iż miejscowe plaże zasłużenie cieszą się znakomitą opinią.

W całej gminie Władysławowo - czyli również w Karwi, Chałupach, Ostrowiu, Jastrzębiej Górze oraz Chłapowie - za organizację strzeżonych kąpielisk odpowiada firma ABRUKO Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Gdańskiej 78 (dane kontaktowe: tel. +48586741141 ; e-mail abruko@abruko.pl). Na liczącym ok. 32 kilometry pasie wybrzeża wytyczono łącznie 15 takich obszarów, praktycznie każdy z nich ma 100 metrów długości. Jeśli chodzi o szerokość plaż, to we Władysławowie z reguły mieści się ona w przedziale 30-60 m.

Czy to znaczy, że na piasku jest sporo miejsca? Niekoniecznie - i raczej niewielki wpływ mają na to uruchamiane na czas wakacjiatrakcje: zjeżdżalnie, trampoliny, boiska czy dyskoteki. Wszystko przez sporą popularność Władysławowa, w pełni sezonu turyści bardzo tłumnie ściągają na tutejsze plaże. Znalezienie odrobiny wolnej przestrzeni na koc, parawan, leżaki, materace i inne przydatne akcesoria, najprawdopodobniej okaże się dość trudnym zadaniem.

We Władysławowie organizator rok w rok przygotowuje 5 strzeżonych kąpielisk. Na każdym z nich pracują ratownicy, dysponujący stosownym sprzętem - latem WOPR-owcy za pomocą skutera lub łodzi patrolują praktycznie całą długość wybrzeża w okolicy. Odcinki dopuszczone do wodnej zabawy, na których znajdują się stałe posterunki ratowników, dodatkowo oznaczane są bojami. Normą na każdej plaży są kosze na śmieci oraz toalety. Zjazdy ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym znajdują się przy wejściach numer 4, 9 oraz 10. Wszystkie z nich znajdują się na zachód od władysławowskiego portu.

Chlubą miejscowości jest kąpielisko Władysławowo III, przy zejściu na plażę nr 9. Tutaj uruchamianych jest najwięcej stref rekreacji, są też prysznice. Już od paru lat, sezon w sezon, Władysławowo III dostaje prestiżowy certyfikat Błękitnej Flagi. Przede wszystkim oznacza to bardzo wysokie standardy czystości (zarówno wody, jak też piasku) i bezpieczeństwa. Wyróżnienie oznacza, iż kąpielisko wypełnia normy międzynarodowej Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej. Swoje badania przeprowadza także mieszczące się w Pucku laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna, w czasie wakacji przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Wypadałoby jeszcze omówić sprawę zabierania na władysławowskie plaże psów. Generalnie nie ma zakazu wprowadzania czworonogów, trzeba tylko je odpowiednio pilnować i sprzątać po nich (ten drugi obowiązek nie obejmuje osób niedowidzących oraz niewidomych korzystając z pomocy psa-przewodnika). ALE - to wszystko nie dotyczy wspomnianej piątki oficjalnych, strzeżonych kąpielisk. Tam wszelkie psy mają bezwzględny zakaz wstępu.

Plażom oraz zorganizowanym kąpieliskom we Władysławowie trudno zarzucać cokolwiek poważniejszego - nie licząc może wakacyjnego tłoku. Na to jednak nikt i nic nie ma wpływu, lepiej przyjąć tę sytuację z całym dobrodziejstwem inwentarza, dostrzec jej ewentualne pozytywy i cieszyć się bezcennymi chwilami odpoczynku.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij