Najciekawsze zabytki Władysławowa i okolic

Władysławowo może i nie jest powszechnie kojarzone z fascynującymi zabytkami, co wcale nie znaczy że miejscowości brakuje interesujących budowli. Trzeba przy tym przyznać, że historia miasta jest stosunkowo krótka. Wprawdzie osada rybacka funkcjonowała w tym miejscu co najmniej od XII wieku, tyle że przez kolejne stulecia pozostawała zaciszną, kaszubską wsią.

Niewiele w tej materii zmieniła decyzja sejmu i króla Władysława IV Wazy z 1638 r. o zwiększeniu potencjału militarnego Pucka przez wybudowanie w jego sąsiedztwie portu dla wojennej floty oraz dwóch silnie umocnionych fortów. Prawdziwy rozwój Władysławowa zaczął się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Najważniejszą inwestycją z tamtych czasów była budowa pełnomorskiego portu, zakończona w maju 1938 roku. Prawa miejskie - dla całej grupy sąsiadujących ze sobą wsi i osiedli, połączonych w jedną gminę - nadano w 1963 r.

Architektonicznym symbolem Władysławowa bez wątpienia jest Dom Rybaka - aktualna siedziba miejskich władz. Ten rażący uczucia części obywateli pomnik socrealizmu, zbudowany na osobiste polecenie ministra żeglugi Mieczysława Popiela w 1956 r., wzniesiono jako hotel, który miał rozwiązać problemy mieszkaniowe okolicznej ludności. Problem w tym, że obiekt należał do wyjątkowo luksusowych - posiadał m.in. typowo uzdrowiskowe łaźnie, sporą bibliotekę, piękny ogród z kawiarenką, efektowne fontanny czy salę kinową. Tym samym ceny średnio odpowiadały możliwościom finansowym “prostego ludu pracującego”.

Dla turystów najłatwiej dostępną, a zarazem najciekawszą częścią Domu Rybaka, będzie zapewne wieża z dwoma tarasami widokowymi, na poziomie 45 oraz 63 metrów. Tak zwana “Wieża Popiela” mieści jeszcze m.in. Muzeum Iluzji “Magiczny Zawrót Głowy”, sklepik z kaszubskimi pamiątkami (świece bursztynowe, regionalne wyroby ceramiczne czy… nalewki) oraz Muzeum Motyli.

Bodaj największą wartość historyczną z zabytków Władysławowa ma popularna Hallerówka. Dawny domek letniskowy generała powstał ok. 1922 roku, dziś mieści się w nim Izba Pamięci Józefa Hallera oraz Błękitnej Armii - polskiego wojska walczącego we Francji w trakcie I Wojny Światowej. Wyjątkowo cenne są pamiątki rodzinne przekazane przez synową naszego narodowego bohatera. Placówką opiekuje się Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, które zorganizowało również wystawy poświęcone dziejom turystyki na północnych Kaszubach oraz dwóm cenionym artystom: Leonowi Golli oraz Augustynowi Neclowi.

Na miłośnikach architektury sakralnej spore wrażenie robi kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mimo że wygląda bardzo nowocześnie, to jego historia sięga aż 1930 roku. Wtedy to rozpoczęła się budowa neogotyckiej kaplicy, ukończona po trzech latach. W 1957 r. wzniesiono nową świątynię, ale starej nie wyburzono - posłużyła jako prezbiterium. Projektanci kościoła umieścili w konstrukcji mnóstwo nawiązań do chrześcijańskiej i marynistycznej symboliki.

W tak newralgicznym punkcie wybrzeża nie mogło zabraknąć latarni morskiej. Idealną lokalizacją dla takiego punktu sygnałowego okazuje się być Rozewie. Już na XVI-wiecznych mapach zaznaczano marynarzom, iż w tym miejscu należy spodziewać się światła wskazującego drogę okrętom. Z wielu różnych powodów na Rozewiu w XIX stuleciu zbudowano dwie latarnie - dzisiaj użytkowana jest ta starsza, z 1822 r., rzecz jasna od tego czasu kilkukrotnie modernizowana. Mieści się tutaj również Muzeum Latarnictwa Morskiego z interesującymi maszynami, zdjęciami i modelami.

Jak widać Władysławowo ma parę ciekawych zabytków, świadczących o nietuzinkowych momentach w całkiem długiej historii miejscowości. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO żaden z nich raczej nie trafi - przynajmniej nie w XXI wieku - co wcale nie odbiera im niczego z oryginalnego uroku i kulturowej wartości.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij