WŁADYSŁAWOWO - Miasto i gmina w powiecie puckim - 10 175 mieszkańców / 2006 r. Jedno z niewielu miast położonych nad pełnym morzem z typowych morskim klimatem, charakteryzującym się dużym nasłonecznieniem, bogatym w jod powietrzem i piaszczystą, szeroką plażą.

Wielka Wieś, będąca dziś Władysławowem, a także obecne dzielnice wymieniane były już w wieku XII i XIV. Pierwsza jednak konkretna informacja, mająca pierwszorzędne znaczenie dla tej miejscowości pochodzi z 11 lutego 1920 roku. Tego dnia, generał Józef Haller, odbywając rejs kutrem po Bałtyku, odwiedził Wielką Wieś. Jego oficer, ppłk. Henryk Bagiński, po zauroczeniu tym miejscem, postanawia kupić 20 ha ziemi. Przez pewien czas nazywano tę osadę Hallerowem, z uwagi na częstą obecność gen. Hallera wraz z Rodziną na letnich wczasach. W latach 1936 - 1938 trwała budowa dużego portu rybackiego, który na cześć króla Władysława IV nazwano Władysławowem. Po połączeniu okolicznych wiosek w 1963 roku, Władysławowo otrzymało prawa miejskie. W tym mieście w 2004 roku, powstało też pierwsze radio kaszubskojęzyczne - Radio Kaszëbë.

6 WYBRANYCH ATRAKCJI:

  1. PORT RYBACKI - Zbudowany w latach 1936 - 38 port rybacki, biorąc pod uwagę ilość wyładowywanej ryby, liczby obsługiwanych kutrów rybackich i wyposażenia, jest jednym z najważniejszych portów nad Bałtykiem. Przed tym położonym nad otwartym morzem portem, znajdują się dwa falochrony: wschodni i zachodni, spełniające rolę swoistego mola spacerowego. W okresie letnim staje się bazą dla rejsów wycieczkowych po Morzu Bałtyckim. Rybacy chętnie przystosowują swoje kutry rybackie do krótkich rejsów wycieczkowych wzdłuż wybrzeża. Od maja do października cumują jachty sportowe i żaglowce, które mogą zaopatrzyć się tu w paliwo, prowiant i wodę, dokonać niezbędnych napraw oraz remontów. W tym okresie można też spotkać żaglowce, które cumują do tutejszej mariny. W porcie można również dokonać niezbędnych remontów małych jednostek pływających,
  2. ALEJA GWIAZD SPORTU - W dzielnicy Cetniewo znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. W miesiącach letnich w czasie Festiwalu Sportu zjeżdżają się polskie gwiazdy różnych dyscyplin sportowych. Z tej okazji na fragmencie promenady, w 2000 roku powstała Aleja Gwiazd Sportu. Dla upamiętnienia wielkich polskich sportowców corocznie odsłania się wiele mosiężnych gwiazd, związanych z wybitnymi sportowcami. Na każdej gwieździe jest wygrawerowane nazwisko, imię oraz dyscyplina sportowca. Wśród już około 50 gwiazd można spotkać wszystkich najwybitniejszych dawnych i obecnych sportowców, zarówno dyscyplin letnich jak i zimowych.
  3. CENTRUM PAMIĘCI GENERAŁA JÓZEFA HALLERA - Muzeum mieści się w drewnianym domu, którego właścicielem w latach 20 - tych XX wieku, był Dworzański, adiutant generała Hallera. Przed II wojną światową w tym drewnianym domku, letnie wakacje spędzał z rodziną gen. Haller. Obecnie w tym budynku znajduje się Muzeum Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a także dzięki reaktywowanemu "Towarzystwu Przyjaciół Hallera", izba poświęcona "Błękitnej Armii" generała Hallera ze zbiorem pamiątek po generale i jego żołnierzach. Budynek Muzeum potocznie jest we Władysławowie nazywany "Hallerówką". Obok budynku znajduje się odsłonięty w 1995 roku "Pomnik Generała Józefa Hallera"
  4. NADMORSKI PARK KRAJOBRAZOWY - W granicach Parku znajduje się pas wybrzeża od Białogóry, po Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką wraz z jej zachodnimi wybrzeżami po Rewę i Mechelinki na południu. Na terenie Parku można zaobserwować wszystkie typy wybrzeża charakterystyczne dla południowego Bałtyku: klifowe, wydmowe, mierzejowe i zalewowe. Władysławowo ze swoją zabudową, częściowo leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Duże walory krajoznawcze, zachowane ekosystemy, fauna i flora są argumentem za aktywnym spędzaniem czasu we Władysławowie i do poznawania Nadmorskiego Parku Krajobrazowego poprzez piesze oraz rowerowe wycieczki.
  5. PLAŻA - wiele osób uważa tę plażę za najlepszą w naszym kraju. Na terenie Władysławowa znajdują się 23 kilometry zróżnicowanych plaż. Każdy może znaleźć tam swoje ulubione miejsce do kąpieli i plażowania. Są tam szerokie, piaszczyste, czyściutkie i strzeżone plaże. Znajdują się również, kamieniste o stromych brzegach, a w wielu miejscach pod wodą znajduje się drobny piaseczek pozbawiony jakiejkolwiek roślinności, a w innych miejscach potrafią wystawać spod wody pojedyncze głazy. Na plaży znajduje się wiele atrakcji typowych dla takich miejsc, a także turnieje piłki nożnej, siatkowej i wybory miss czy projekcje filmów.
  6. MUZEUM MOTYLI - Dzięki prywatnym zbiorom kolekcjonera - pasjonata powstało w 1998 roku niezwykłe muzeum. Najstarsze okazy pochodzą z 1906 roku.Ciekawostką jest też to, że gabloty w których przechowywane są te najstarsze zbiory pochodzą z tego samego okresu i przetrwały nawet dwie wojny światowe. Kolekcja tego muzeum jest bardzo bogata,bo zbiór obejmuje ponad 6000 motyli i owadów z całego świata, zgromadzonych w 132 gablotach. Zbiory były kolekcjonowane przez dwa pokolenia w jednej rodzinie. Założyciel tej niezwykłej kolekcji nie był entomologiem ani naukowcem. Zawsze chciał pozostać anonimowym kolekcjonerem pięknych owadów, którym poświęcił prawie całe swoje życie. Obecnie zbiorem opiekuje się krewny kolekcjonera p.Tomasz Falkiewicz.
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij