Co robić we Władysławowie, kiedy pogoda wygania z plaży

Ciemne chmury po horyzont, przenikliwie zimny wiatr, a na dokładkę jeszcze zyskujący na intensywności opad deszczu - kompletnie nietrafione warunki do tego, by oddawać się temu wszystkiemu, co popularnie nazywa się plażingiem. Nawet gdyby - odpukać w niemalowane - tak paskudna aura miała utrzymywać się przez cały turnus, to we Władysławowie nie będzie to równoznaczne z totalnie nieudanymi wczasami. W samym mieście, jak i w kilku sąsiednich miejscowościach, czeka wiele znakomitych atrakcji.

Jak mawiają miejscowi: “Być we Władysławowie i nie wejść na wieżę to tak samo, jak być w Rzymie i nie widzieć papieża”. Chodzi o wieżę widokową Domu Rybaka, czyli budynku służącego obecnie głównie jako miejski ratusz. Zbudowano na niej dwa tarasy, z których można podziwiać fantastyczne panoramy. Pierwszy znajduje się na poziomie 45 metrów, a drugi mieści się praktycznie na szczycie, na wysokości 63 m. Przy czym ten drugi nie posiada zadaszenia.

Dom Rybaka, zbudowany w latach ‘50 XX wieku jako hotel mieszkaniowy do ludzi pracujących na morzu, ma w sobie przynajmniej dwa kolejne miejsca warte odwiedzenia przez turystów. Pierwszym z nich jest Muzeum Motyli, prezentujące niezwykle bogatą kolekcję. W sumie 70 gablot wypełniono trzema tysiącami owadzich okazów, nie tylko tymi najbardziej kolorowymi, ale też pająkami, chrząszczami, skorpionami itd. Swoją wiedzę można uzupełnić oglądając filmy dokumentalne (łącznie 6), czytając plansze informacyjne i rozwiązując interaktywne testy. Placówka posiada swoją filię w Łebie.

Podobnie sprawa się ma z Muzeum Iluzji “Magiczny Zawrót Głowy”, które również funkcjonuje we Władysławie oraz w Łebie. Tutaj dominują iluzje optyczne, wizualne sztuczki i inne techniki “oszukiwania” umysłu. W Domu Rybaka przygotowano ponad 100 instalacji: zabawnych, intrygujących i wielce pouczających jednocześnie.

Skoro już mowa o edukacji, to kiepska pogoda będzie dobrą wymówką by podszkolić się nieco z historii. Szereg interesujących informacji oraz pamiątek związanych z polskim bohaterem oraz dowódcą słynnej Błękitnej Armii to zalety Hallerówki - czyli mieszczącego się w dawnym domu generała Józefa Hallera centrum pamięci. Instytucja funkcjonuje jako zamiejscowy oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, więc są tu też wystawy poświęcone innym istotnym dla Kaszubów ludziom i zjawiskom.

Miłośnikom zabytków i architektury sakralnej warto polecić Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowlę wzniesiono w 1930 roku jako neogotycką kaplicę, gruntowne modernizacje w kolejnych dziesięcioleciach przeobraziły ją w efektowny kościół, przypominający nieco swoim kształtem w pełni rozwinięte żagle.

Zwolennikom aktywnego spędzania czasu, jeżeli pogoda skutecznie zniechęca do pozostawania na dworze, pozostaje poszukać zadaszonych obiektów. Tutaj chlubą Władysławowa jest Centralny Ośrodek Sportu i Przygotowań Olimpijskich w dzielnicy Cetniewo. Funkcjonują tu m.in. trzy hale (gry zespołowe, sporty walki, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów etc.), kilka nowoczesnych siłowni czy kompleksowo wyposażona pływalnia. Swoją mistrzowską formę wykuwają tutaj również medaliści najważniejszych imprez sportowych. Baza powstała dzięki działaniom Feliksa “Papy” Stamma, który zabierał do Władysławowa trenowanych przez siebie bokserów.

W dziedzinie rozrywki - takiej o rodzinnym charakterze - można wymienić Ocean Park. Wprawdzie większość atrakcji, z wykonanymi w skali 1:1 modelami morskich stworzeń, czeka na świeżym powietrzu, to znajdzie się tu parę miejscówek odpornych na warunki atmosferyczne. Mowa choćby o akwarium z żywymi rekinami, rybackiej chacie kaszubskiej z wystawą rzeźbionych w drewnie ryb, dziecięcym pokoju gier i zabaw (LEGO!), filmowym i interaktywnym show edukacyjnym z wygadanym wielorybkiem w roli prowadzącego, czy też escape roomie stylizowanym na tonący statek - tutaj może się bawić nawet 30 osób jednocześnie.

Jak widać powyżej, nie ma co rozpaczać na widok szarego nieba i dźwięku kropel bębniących po oknach. Władysławowo dysponuje wystarczająco szeroką gamą atrakcji, by nie musieć przeczekiwać fatalnej aury w swoim pokoju.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij