Westerplatte

Symbolicznie to właśnie tam, na półwyspie Westerplatte, gdzie znajdowała się Wojskowa Składnica Tranzytowa, rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. półwysep zaatakowały niemieckie oddziały wojskowe wspierane przez pancernik Schleswig-Holstein. Do 7 września trwała bohaterska obrona półwyspu, którą dowodził major Henryk Sucharski.

Wydarzenia te sprawiły, że do dzisiaj w powszechnej świadomości Westerplatte funkcjonuje jako jeden z najważniejszych symboli polskiego oporu. Wojenną przeszłość upamiętnia na miejscu monumentalny, wzniesiony z granitowych bloków, sięgający 25 m wysokości Pomnik Obrońców Wybrzeża, który stanął w 1966 r.

W pobliżu znajduje się cmentarz żołnierzy polskich poległych w 1939 r., Wartownia nr 1 (stanowiąca obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), ruiny koszar i Wartowni nr 3 oraz czołg T-34 Polskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Dodaj opinię

Polska Wojskowa Składnica Tranzytowa, 1 IX 1939 r. we wczesnych godzinach rannych zaatakowana przez żołnierzy niemieckich i ostrzelana przez pancernik Schleswig-Holstein. Ten atak traktowany jest symbolicznie jako wybuch II Wojny Światowej. Obroną placówki kierował mjr Henryk Sucharski. Dziś na Westerplatte mieszczą się muzeum i Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Westerplatte adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Westerplatte, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Westerplatte.
Ceny biletów / cennik wejść do Westerplatte. Redakcja serwisu www.wladyslawowo.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 3 zł
    Westerplatte cena biletu ulgowego: 3 zł
  • 5 zł
    Westerplatte cena biletu normalnego: 5 zł
  • Grupowy 1 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Westerplatte opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij