Szpitalik

Zabytkowa lecznica, współcześnie przystosowana do celów muzealnych. Szpitalik zbudowano w II połowie XVII wieku, a jednym z fundatorów ryglowej konstrukcji był sam król Jan III Sobieski. Z upływem lat budynek stał się również przytułkiem dla ubogich i taką funkcję pełnił aż do końca lat ‘60 XX w.

Od 1970 r. Szpitalik stał się Stacją Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie - 10 lat później przekształconą w Muzeum Ziemi Puckiej. Z czasem główną siedzibę instytucji przeniesiono do Kamienicy Mieszczańskiej, a opisywaną placówkę wzbogacono o położone po sąsiedzku kuźnię oraz dom kowala.

Pierwszą wystawę, prezentującą kaszubską kulturę ludową, w kompleksie Szpitalika otwarto w 1973 r. Etnograficzny charakter głównej ekspozycji pozostaje niezmienny do dziś. W maju 2014 r., po trwających ponad 3 lata pracach i przygotowaniach, udostępniono do zwiedzania zmodernizowany zbiór.

W puckim Szpitaliku dominują zrekonstruowane warsztaty rzemieślnicze - cieśli, stolarza, bednarza, kowala, szewca, krawca i przedstawicieli wielu innych zawodów. Dorobek Kaszubów prezentowany jest również poprzez historię ziołolecznictwa, rozwój medycyny lekarskiej w regionie (tu wyjątkowo istotna jest postać patrona, Floriana Ceynowy), specyfikę tutejszego rybołówstwa czy dzieła sztuki ludowej. Konkretnym przedmiotom towarzyszą zdjęcia i obszerne tablice informacyjne.

Muzeum organizuje również lekcje muzealne, z zasady związane z kaszubską kulturą lub tradycyjnym rzemiosłem artystycznym. Zajęcia skierowane są przede wszystkim do dzieci. Od czasu do czasu pojawiają się też wystawy czasowe.

Dodaj opinię

Bilety do puckiego Szpitalika:

 • normalne 5 zł
 • ulgowe 4 zł
 • oprowadzanie przez przewodnika +16 zł (za grupkę)
 • wejściówka łączona z Kamienicą Mieszczańską w Pucku +1 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej, mieszczący się w zabytkowej lecznicy z II połowy XVII wieku Tutejsza wystawa od początku - czyli od 1970 roku - koncentruje się na kaszubskiej kulturze ludowej. A ściślej: regionalnych tradycjach, dziełach ludowej sztuki czy powszechnych niegdyś zawodach. W Szpitaliku zrekonstruowano szereg warsztatów rzemieślniczych.

Szpitalik adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szpitalik, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szpitalik.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Szpitalik. Redakcja serwisu www.wladyslawowo.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 4-5 zł
  Szpitalik cena biletu ulgowego: 4-5 zł
 • 5-6 zł
  Szpitalik cena biletu normalnego: 5-6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szpitalik opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij