Latarnia Morska Rozewie

Zabytkowa konstrukcja, wybudowana w 1822 roku - i od tego czasu kilkukrotnie modernizowana. Obecnie latarnia morska ma ok. 33 metry wysokości, a zasięg jej światła to 26 mil morskich (ponad 48 kilometrów).

To nie tylko świetny punkt widokowy, ale i kawał lokalnej historii. Z początku konstrukcję tworzyły tylko cegły i polne kamienie. Z czasem drzewa zaczęły zasłaniać światło i konieczne było podwyższenie wieży - w 1910 r. dobudowano pierwszą część metalowego stożka. Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze raz, w 1978 r. Przy okazji część pomieszczeń przystosowano pod Muzeum Latarnictwa Morskiego, gdzie wyeksponowano dotyczące tematu zdjęcia, modele (w tym starożytnej latarni na Faros), dokumenty i oryginalne urządzenia.

Warto pamiętać, że na Rozewiu stoją tak naprawdę dwie latarnie morskie. Nieużytkowana dziś wieża jest młodsza - wybudowano ją w 1875 roku, a to by wyraźnie odróżnić dla żeglarzy punkt nawigacyjny na Rozewiu od Półwyspu Helskiego. Przez pewien czas obie latarnie funkcjonowały jednocześnie. Jednak po wymianie systemu emitowania światła i modernizacji pierwszej z konstrukcji, “nową” latarnię wyłączono.

Zwiedzając obiekt, można zobaczyć jeszcze maszynownię, stodołę i piekarnię latarnika. Zabytek nosi imię Stefana Żeromskiego. W latarni stworzono specjalną Izbę Pamięci poświęconą uznanemu twórcy. Według miejskiej legendy, właśnie tutaj napisał on “Wiatr od morza”. To jednak tylko dobrze brzmiąca historyjka.

Z latarnią na Rozewiu związanych jest zresztą więcej opowieści, mniej lub bardziej wiarygodnych. Jedna z nich dotyczy rosnących wokół buków - otóż w trakcie potopu Szwedzi zabili latarnika, a w wyniku klątwy zrozpaczonej narzeczonej zabójcy zamienili się w drzewa. Druga dotyczy faktu wybudowania pierwszej latarni: na rozewskich skałach rozbił się szwedzki żaglowiec, a z całej załogi uratowała się tylko córka kapitana. Od tamtej pory ocalała dziewczyna noc w noc, razem z kaszubskim rybakiem, rozpalała wielkie ognisko, by ostrzec innych marynarzy przepływających przez zdradzieckie wody.

Faktem jest, że już na mapach z XVI wieku oznaczano w tym rejonie punkt sygnałowy. W pobliżu latarni, nad plażą stoją 2 pomniki. Pierwszy to pamiątka po uroczystym objęciu Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 r. Drugi, już poważnie uszkodzony i zaniedbany poświęcony był załodze uszkodzonego radzieckiego bombowca. W 1945r. lotnicy zatopili niemiecki transportowiec, rozbijając o niego własną maszynę.

Źródło zdjęcia: http://wladyslawowo.pl/

Dodaj opinię

Wyjątkowy zabytek, z którym związanych jest wiele interesujących opowieści - i mniejsza o ich prawdziwość. Trzymając się jednak faktów: działająca dziś latarnia na Rozewiu została wybudowana w 1822 r., modernizowana ją wielokrotnie. Ma 33 m wysokości i zasięg światła 26 Mm (~48 km). Warto zobaczyć Muzeum Latarnictwa Morskiego i Izbę Pamięci Stefana Żeromskiego (zdj. użyczone).

Latarnia Morska Rozewie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Latarnia Morska Rozewie, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Latarnia Morska Rozewie.
 • Telefon
  Zadzwoń i dowiedz się więcej o Latarnia Morska Rozewie - telefon: +48586749542
 • Ulica
  Wzorka 3
  Latarnia Morska Rozewie mieści się przy ulicy Wzorka 3 we Władysławowie
 • 84-104 Jastrzębia Góra
Ceny biletów / cennik wejść do Latarnia Morska Rozewie. Redakcja serwisu www.wladyslawowo.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 5 zł
  Latarnia Morska Rozewie cena biletu ulgowego: 5 zł
 • 8 zł
  Latarnia Morska Rozewie cena biletu normalnego: 8 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Latarnia Morska Rozewie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij