Kościół Wniebowzięcia NMP

Kościół parafialny we Władysławowie, całkiem powszechnie uznawany za perłę architektury sakralnej przełomu lat ‘50 i ‘60 XX wieku w Polsce. Najlepiej świadczy o tym fakt, że opiekę konserwatorską nad świątynią roztoczono już w 1987 roku - ze względu na unikalną w skali kraju konstrukcję, łączącą neogotycką kapliczkę z nowoczesną nawą. Całość ma przypominać kształtem rozwinięte żagle.

Historia przybytku zaczęła się w lipcu 1930 roku, kiedy to wmurowano kamień węgielny pod wspominaną wcześniej kaplicę - niedługo potem rozbudowaną do jednonawowego, ceglanego kościółka pod wezwaniem św. Wojciecha. W 1957 rozpoczęły się prace nad nową świątynią, przy czym starej nie wyburzono, tylko zaadaptowano na część prezbiterialną.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie zaprojektowali Andrzej Kulesza i Szczepan Baum. Konstrukcja miała być przede wszystkim prosta i tania, przy czym pełna nawiązań marynistycznych i chrześcijańskich symboli. Niezwykły, duchowy klimat osiągnięto dzięki surowym, białym wnętrzom, umiejętnie zaaranżowanej grze świateł (“jak w gotyckiej katedrze”) oraz pięknym witrażom. Szklane obrazy przedstawiają m.in. drogę krzyżową, Bożą Opatrzność, pielgrzymkę do królestwa niebieskiego czy Matkę Boską Różańcową.

W 1997 r. ukończono wysoką na 37,5 metra dzwonnicę, stylistycznie współgrającą z kościołem. Wykonano ją zresztą z podobnych materiałów. Na poziomie 28 m znajduje się wieża widokowa. Na terenie parafii znajduje się też pomnik polskiego papieża - Ławeczka Jana Pawła II.

Dodaj opinię

Zabytkowy, co wcale nie znaczy wiekowy przybytek - powstawał w dwóch oddzielnych etapach od lipca 1930 roku. Na początku wybudowano neogotycką kaplicę, po niespełna 30 latach przerobioną na prezbiterium nowej świątyni. Kościół Wniebowzięcia NMP wyróżnia się surową formą, marynistyczną i chrześcijańską symboliką oraz wielokolorowymi, dużymi witrażami.

Kościół Wniebowzięcia NMP adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Wniebowzięcia NMP, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Wniebowzięcia NMP.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Wniebowzięcia NMP opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij