Kaszuby

Pomorze Gdańskie z Mierzeją Helską i ziemia położona od niego na południowy zachód aż po powiaty chojnicki i człuchowski to Kaszuby czyli kraina historyczna, zamieszkiwana przez Kaszubów. Gdańsk uważany jest współcześnie za stolicę Kaszub.

Poznawszy nieco jego zakątki, ulegając czarowi Mierzei Helskiej, warto wybrać się w kierunku południowo-zachodnim i zanurzyć w świecie fantastycznych jezior, cudnej urody lasów, morenowych wzgórz, malowniczych miasteczek i wciąż żywej, ludowej kultury. Wygodnie zacząć taką wędrówkę z Kartuz usytuowanych 32 km na zachód od Gdańska. To właśnie tam znajduje się siedziba Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, który obejmuje najcenniejszą pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, centralną część Pojezierza Kaszubskiego, popularnie nazywaną Szwajcarią Kaszubską.

Na jego terenie znajdują się 34 jeziora (największe to Raduńskie Dolne - 737 ha), wspaniałe lasy, np. Ostrzycki Las położony na południowy zachód od Kartuz), najwyższe wzniesienie Niżu Środkowoeuropejskiego - Wieżyca (329 m n.p.m.) usytuowane w paśmie moren czołowych Wzgórz Szymbarskich oraz miejscowości stanowiące ostoję kaszubskiej tradycji, m.in. wspomniane już Kartuzy czy położone 40 km na zachód od Gdańska Chmielno.

W Kartuzach stanowiących znany ośrodek kaszubskiej ceramiki a także haftu kaszubskiego mieści się Muzeum Kaszubskie, w którym oglądać można eksponaty etnograficzne i archeologiczne obrazujące tradycyjne zajęcia kaszubskiej ludności oraz jej obyczaje związane z dorocznymi świętami. Uznanie przynosi miasteczku także wybudowana w XIV w. kolegiata Wniebowzięcia NMP, posiadająca oryginalny XVII-wieczny dach w kształcie trumny. W Chmielnie, które również znane jest jako ośrodek garncarski i haftu kaszubskiego, w tamtejszym XIX-wiecznym kościele św. Piotra i Pawła można oglądać polichromie oparte na typowych kaszubskich motywach wykorzystywanych w hafcie

Dodaj opinię

Historyczna kraina, której stolicą - współcześnie już bezapelacyjnie - jest Gdańsk. Kaszuby poza Trójmiastem warto odwiedzić przynajmniej z dwóch powodów: dzikiej przyrody oraz wspaniałego folkloru. Kaszubski Park Krajobrazowy i inne obszary chronione utworzono nie bez przyczyny. Jeśli zaś chodzi o regionalną kulturę, najlepiej będzie wybrać się do Kartuz.

Kaszuby adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kaszuby, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kaszuby.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kaszuby opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij