Dom Rybaka

Tradycyjna nazwa dla aktualnej siedziby władysławowskiego magistratu. Cały rozległy budynek to niezły przykład polskiego socrealizmu z lat’ 50 XX wieku. Dom Rybaka powstawał jako hotel w latach 1953-56 na zlecenie ministra żeglugi Mieczysława Popiela, w odpowiedzi na brak mieszkań doskwierający ludziom trudniącym się połowem ryb.

Problem w tym, że Dom Rybaka, otwarty w 1957 r., był obiektem wybitnie luksusowym. Na 150 gości czekały wanny solankowe, sauny, łaźnie, hol z fontannami i pięknymi obrazami, biblioteka, gabinety lekarskie, ogród z kawiarnią… i wiele innych zbytków. Efekt końcowy i tak odbiegał od pierwszych, jeszcze ambitniejszych projektów autorstwa inżynierów-architektów J.Zaręby, W.Kasperskiego i E.Baranowskiego. Budowa - i tak przecież okrojona - pochłonęła zawrotną jak na tamte czasy sumę 20,5 miliona złotych.

Dla turystów najważniejszą częścią Domu Rybaka będzie wysoka wieża, połączona z resztą budynku poprzez arkady. Na jej kolejnych piętrach, poza 2 tarasami widokowymi na wysokości 45 i 63 metrów (tzw. KULA) nad poziomem morza, przygotowano innego rodzaju atrakcje. Są to Muzeum Motyli, sklepik z pamiątkami i tradycyjnymi kaszubskimi wyrobami (ceramika, monety, bursztynowe świece i nalewki) oraz Muzeum Iluzji.

Ze względu na osobę zleceniodawcy projektu, wieża nazywana jest - nieco złośliwie i w nawiązaniu do słynnej legendy - “Wieżą Popiela”. Przez niektórych Dom Rybaka traktowany jest nieco jak Pałac Kultury w Warszawie - z jednej strony pamiątka po słusznie minionych czasach, a z drugiej niezaprzeczalnie jest dominantą architektoniczną w miejskim krajobrazie, którą dość trudno byłoby usuwać.

Dodaj opinię

Lokalny odpowiednik warszawskiego Pałacu Kultury - socrealistyczna budowla dominująca nad miastem. Dom Rybaka, budowany na polecenie ministra żeglugi M.Popiela, miał teoretycznie służyć prostym ludziom - a powstał luksusowy i drogi hotel. Turystów powinna zainteresować wieża widokowa z 2 tarasami. Większą część budynku zajmuje władysławowski ratusz.

KM Studio może wykonać film promocyjny Domu Rybaka kamerzysta na wesele Wrocław

Dom Rybaka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dom Rybaka, zobacz gdzie we Władysławowie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dom Rybaka.
Ceny biletów / cennik wejść do Dom Rybaka. Redakcja serwisu www.wladyslawowo.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 6,5-12 zł
    Dom Rybaka cena biletu ulgowego: 6,5-12 zł
  • 8-15 zł
    Dom Rybaka cena biletu normalnego: 8-15 zł
  • Grupowy 6-12
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dom Rybaka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij